Back
Back
Back
Back
Back
Back
Back
Call Back Call Back
logo

24x7 Support Available

To Get the Best Price Chat With Our Experts

chat now

In A Hurry? Get A Callback

logo

shopping cart 0

Subject Solutions Code Description Price Delete

Amount Payable : $0

continue shopping proceed to checkout

World's Leading Assignment Library

Question 1: Plants A, B, and C produce products I, II, and III. The rate of production (units per hour) of each product in the different plants is given in the table below: PRODUCT PLANT A B C I 4 6 5

Question Preview:

Question 1: Plants A, B, and C produce products I, II, and III. The rate of production (units per hour) of each product in the different plants is given in the table below: PRODUCT PLANT A B C I 4 6 5 II 3 4 3 III 2 3 2 The three plants may purchase a limited number of production hours at different prices according to the following table: PLANT MAXIMUM NUMBER OF HOURS PRICE PER HOUR A 250 $ 10 B 300 $ 8 C 200 $ 12 The demand and the unit sale price for the 3 products are given in the following table: PRODUCT DEMAND PRICE PER UNIT I 500 units $ 50 II 800 units $ 40 III 700 un...

View Complete Question >>

Question Preview:

Question 1: Plants A, B, and C produce products I, II, and III. The rate of production (units per hour) of each product in the different plants is given in the table below: PRODUCT PLANT A B C I 4 6 5 II 3 4 3 III 2 3 2 The three plants may purchase a limited number of production hours at different prices according to the following table: PLANT MAXIMUM NUMBER OF HOURS PRICE PER HOUR A 250 $ 10 B 300 $ 8 C 200 $ 12 The demand and the unit sale price for the 3 products are given in the following table: PRODUCT DEMAND PRICE PER UNIT I 500 units $ 50 II 800 units $ 40 III 700 units $ 30 The demand for each product must be met. Any additional unit produced is sold at the same price. The goal is to maximize the total profit. 1. Formulate as an LP model. 2. Implement your model in Python and solve it using Gurobi Solver. What is the optimal production policy and what is the profit under this policy? (Provide a screenshot or PDF version of your Python Model and Solution) [20 Marks for Question 1; 10 for a correct formulation and 10 for the Python model] Question 2: You have solved a minimization problem with 3 variables and 2 constraints and have printed out the following sensitivity report: Microsoft Excel Sensitivity Report Adjustable Cells Final Reduced Objective Allowable Allowable Cell Name Value Cost Coefficient Increase Decrease $C$4 Value: X1 0 3 5 1E+30 3 $D$4 Value: X2 0 1 3 1E+30 1 $E$4 Value: X3 1 0 4 2 4 Constraints Final Shadow Constraint Allowable Allowable Cell Name Value Price R.H. Side Increase Decrease $F$8 Constraint1: 2 2 2 1E+30 1 $F$9 Constraint2: 2 0 1 1 1E+30 Answer the following questions: a. Does the solution have multiple optimal solutions? Provide a short explanation. b. What is the optimal objective function value if the RHS value of the first constraint increases to 7? Provide a short explanation. c. What is the optimal objective function value if the RHS value of the first constraint decreases to 1? Provide a short explanation. d. What is the optimal objective function value if the RHS value of the second constraint increases to 3? Provide a short explanation. e. Will the current solution remain optimal if the objective function coefficients for X1 and X3 both decrease by 1? Provide a short explanation. [25 Marks for Question 2; 5 for each section] Question 3: A company produces and sells three products (A, B and C). the operations manager is tasked with planning the level of production for the next 4 months. It is assumed that any number of products produced can be sold, generating the following per unit profit (differences are due to seasonality of the products): PRODUCT A PRODUCT B PRODUCT C Month 1 $ 140 $ 155 $ 210 Month 2 $ 140 $ 140 $ 220 Month 3 $ 150 $ 150 $ 230 Month 4 $ 150 $ 155 $ 230 Two resources are required to produce each product, labour hours and raw materials. The following table provide the number of units of each resource required to produce each product. PRODUCT A PRODUCT B PRODUCT C LABOUR (HOURS) 2 3 4 RAW MATERIAL (KG) 4 3 5 The company has already placed future orders for raw material for the next 4 months. These orders cannot be updated. You can assume that any amount of raw material that is not used in a given month can be carried to and used in the next month(s) without incurring any holding cost. For example, if you receive 100 kilograms of raw material in Month 1 and choose to only use 90 kilograms for production, 10 kilograms are added to your raw material availability in Month 2. The company has planned its workforce and has a certain number of available labour hours for each of the next 4 months. The differences between months are due to planned annual leave of its employees. In order to increase productivity, a survey among workers has been undertaken and the company has determined the number of overtime it will be able to use each month. Clearly, the company can decide not to have the employees work over time even if they are willing to. Furthermore, unused labour cannot be used in the future (for example, if you have 100 hours of labour in Month 1, but only choose to use 90 you cannot “store” the 10 unused hours for future use.) Due to the fact that the company’s employees earn different salaries, the hourly cost of overtime will vary over time. The relevant information is provided in the table below: The goal of the company is clearly to maximize the total 4-month profit. 1. Formulate as an LP model. 2. Implement your model in Excel and solve it using Solver. Provide a screenshot or PDF version of your model with the optimal solution. Provide an answer report. 3. Provide a complete policy suggestion based on your results. Include any information that may be relevant to your CEO. [55 Marks for Question 3; 35 for the correct LP formulation; 10 for an appropriate Excel Model and solution; 10 for Section 3] RAW MATERIAL ORDERED (KG) AMOUNT OF REGULAR LABOUR AVAILABLE (HOURS AMOUNT OF OVERTIME AVAILABLE (HOURS) OVERTIME COST PER HOUR Month 1 120 100 30 $ 25.0 Month 2 140 80 20 $ 25.0 Month 3 150 90 30 $ 28.0 Month 4 110 100 10 $ 30.0

View Less >>

Solution Preview

QUESTION 1
1. Formulate as an LP model.
Total products produced per hour;
X1: 4+6+5=15 units/hr.
X2: 3+4+3=10 units/hr.
X3: 2+3+2=7 units/hr.
Profit;
(15*50)-$10= $740
(10*40)-$8= $392
(7*30)-$12= $198
Hence Objective function

question Get solution

$25

Orginal Price : $32.50

Pay Now

Upload Assignments

250 words

side

Get Your Assignment

Don’t delay more, place your order now. Quick assignment help will be offered to you.

Order Now

CUSTOMER REVIEWS

Excellent

logo

Based on 702 reviews See all reviews here

One of the Best Service

I trust LiveWebTutors for my assignments because of their ability to deliver the perfect assignments time and again. Only a few of my assignments required minor revisions. The rest assured it is the best assignment writing service in the market.

Elizabeth
Sydney

Great Service and on time

I felt so exhausted and burdened with the large number of assignments I had to write and desperately needed someone to help me with all the writing and there was LiveWebTutors company on the internet. They finished my assignments before the due date and also offered me a first-timer discount.

Christina
Perth

One of the Best Assignment Provider

I ordered my Mathematics and Marketing assignments from them last month. I received the content on the set date. Most importantly, the assignments were well-written and plagiarism free. I scored a top grade for the assignment written by them. They are a reliable company.

Oli
Brisbane

Very Helpful Customer Service

I was quite unsure about getting my assignment written online but after coming across LiveWebTutors.com, all my worries have vanished. The quality of the assignments written by their writers is just invincible. Their customer support is very polite and helpful. You should try their service at least once

Kabir
Adelaide